5 testovacích metod pro zlepšení uživatelského dojmu vašeho webu

Naučte se, jak vytvářet a používat jednoduché testy použitelnosti & uživatelské zkušenosti (UX), aby vaši uživatelé rozuměli vašemu produktu a konvertovali na zákazníky.


Techniky testování uživatelské zkušenosti

Máte skvělý produkt. Váš nákupní košík je nastaven. Tato stránka je krásně navržena a vizuálně přitažlivá. Každý, koho žádáte, to říká. Zakoupili jste reklamu. Najali jste specialistu na SEO a vaše stránky získávají návštěvnost. Vaše statistiky ukazují hodně návštěv, ale je tu problém:

Nikdo nic nekupuje. Návštěvníci nejdou dále než na vstupní stránku.

Co se tedy děje? Víte, že máte skvělý produkt. Víš, že je to dobrý obchod. Trávili jste celou tu dobu, energii a peníze. Co teď děláš?

V ideálním případě jste se nedostali tak daleko, aniž byste objevili tento problém, ale pokud ano, možná budete muset přehodnotit způsob, jakým jste uspořádali svůj obsah. Mohlo by to být tak, že lidé na vašem webu buď frustrují, nebo co je horší, vůbec si nenajdou cestu. Ještě horší (a doufám, že to není váš problém), lidé nemohou zjistit, co je váš produkt.

Byli byste překvapeni, kolik webů má tyto problémy. Naštěstí existují řešení.

RYCHLÝ FAKT: Vylepšení uživatelského prostředí vašeho webu (UX) je důležité pro zlepšení prodeje a konverzí!

Použitelnost

Musíte myslet na použitelnost vašeho webu, nebo jasněji, zda lidé přijdou na to, jak dělat to, co chtějí, nebo co je důležitější, co si přejete, aby udělali. Web je použitelný, pokud lidé dokáží zjistit, jak najít potřebné informace bez problémů. Chápou to intuitivně, aniž by museli lovit. Protože většina lidí má velmi krátkou pozornost online, je to pro každý web zásadní.

Uživatelská zkušenost (UX)

Jsou vaši zákazníci zapojeni do vašeho webu dostatečně na péči?

Jaká je jejich zkušenost? Je to frustrující? To není dobrá věc. Mohli byste mít skvělý produkt. Pokud je to produkt, který oni potřebují a chtějí a jinde se nemohou dostat, nemusí to být tak důležité, ale jak už asi víte, je tomu tak zřídka. Někdo jiný prodává to samé nebo za lepší cenu. Abyste byli konkurenceschopní, musíte nabídnout něco, co ostatní ne.

Častým nedorozuměním je to, že použitelnost a uživatelské zkušenosti jsou to samé. I když mezi těmito dvěma oblastmi existuje velké množství překrývání, nejsou synonyma. Web může být použitelný, ale postrádá silný UX. Použitelnost je součástí UX, ale není exkluzivní. To nejlépe demonstruje několik příkladů.

Příklad 1: Craigslist

Příkladem použitelnosti je CraiglistCraigslist.org je skvělým příkladem použitelnosti.

Craigslist je příkladem webové stránky, která běží zcela v rozporu s tím, co uvádí mnoho odborníků. Nemá téměř žádný grafický obsah. Neexistuje žádná honosná prezentace. Je téměř zcela napsán v HTML 1.0.

Přesto je to nějaká z nejpopulárnějších stránek na internetu. Je to obsah? Jistě, má největší seznam utajovaných reklam na internetu. Jak se však tento obsah dostal? To vše předkládají uživatelé. Tak proč to funguje? Protože to je použitelný. Lidé přesně vědí, co dělat, když se tam dostanou. Vypadá to přesně jako něco, čemu už rozumějí. O tom, co je tam a jak to najít, není zmatek. Je to klasický příklad použitelnost.

Nyní to bude fungovat pro většinu stránek elektronického obchodování? Asi ne. Craigslist nerozlišuje mezi různými produkty; všechny jsou stejné. Neexistuje žádný tlak na nákup, není důvod, proč by lidé měli skutečně koupit konkrétní produkt.

Nyní se podívejme na jiný příklad.

Příklad 2: Amazon

Amazon je klasický příklad webu použitelnosti přístupů a UX současně. Amazon je podobný Craigslist v tom, že se jedná o tržiště velkého počtu položek. Existuje jeden hlavní rozdíl; je to skutečnost, že téměř každá položka na webu má něco, co nutí zákazníky ke koupi položky, a v mnoha případech i více než jednu. Zkušenosti poskytnuté uživateli povzbuzují lidi, aby zůstali na webu. Zde jsou nějaké příklady:

Příklad uživatelského prostředí Amazonu„Zákazníci, kteří si koupili tuto položku také koupili“, povzbuzuje lidi ke koupi dalších položek a je příkladem uživatelské zkušenosti.
Amazon je příkladem uživatelské zkušenosti„Hodnocení zákazníků“ poskytují čestnou zpětnou vazbu k položkám. Čestnost vede k důvěře, což může vést k loajalitě.

Nyní samozřejmě myslete na něco jako „Toto jsou obrovské webové stránky. Jak s nimi mohu soutěžit? “.

Může to být pravda, hlavním bodem však není přímá konkurence s velkými weby, ale použití některých konceptů, které vám pomohou vylepšit váš obsah a povzbudit lidi k nákupu vašeho produktu..

VĚDĚL JSI? 88% online zákazníků je méně pravděpodobné, že se vrátí na web po špatné uživatelské zkušenosti.

Zlepšení použitelnosti vašeho webu / UX

Úplně první věcí je zajistit, aby uživatelé neměli negativní zkušenosti. Špatně použitelný web odvede lidi pryč, výrazně sníží vaše šance na předání vašich informací nebo prodej vašeho produktu.

Všechny níže uvedené metody mají výhody a nevýhody, avšak společně používané můžete získat velmi hodnotnou zpětnou vazbu, která vám pomůže co nejlépe prezentovat váš web.

Věř si

Za prvé, váš vlastní názor je důležitý. Kromě zjevné skutečnosti, že chcete svůj produkt prodat, zkuste přemýšlet o jiných stránkách, které jste použili. Začněte těmito otázkami:

Otázka: Něco se vám líbí?

Věnujte pozornost věcem týkajícím se stránek, které jste navštívili, mimo jejich obsah, díky nimž se chcete vrátit

Otázka: Je tu něco, co absolutně nenávidíte? Buďte si naprosto jisti, že to neděláte!

Například váš prohlížeč zamrzne kvůli velkému množství JavaScriptu spuštěného na vaší stránce? Co Flash? Zabere to hodně paměti a stále více lidí ji deaktivuje. I když je váš obsah fantastický, pokud způsobuje frustrace, je horší než zbytečný. Odvede lidi pryč.

Jednou z častých chyb, kterou vidím, je to, že weby umožňují inzerentům na jejich stránkách zahrnout mnoho těchto negativních funkcí. Existuje staré pořekadlo, které lze získat z rozhlasové reklamy.  Nezakládejte reklamy, které způsobují, že uživatelé přepínají stanici.  Možná se vám budou líbit příjmy z reklamy, které přinášejí, ale pokud se nejedná o nic než klikání a zamrzne prohlížeč uživatelů? Je velká šance, že odejdou a nikdy se nevrátí.

frustrovaný uživatel

Nedůvěřujte sami sobě

Někdy se dostáváme příliš blízko k našemu obsahu a / nebo designu našich stránek, abychom byli objektivní. To se zhoršuje s vynaloženým úsilím / penězi. Z tohoto důvodu budete muset provést nějaké testování.

Použitelné / testovací techniky UX, které můžete použít

Zde je několik příkladů, které lze provést bez přílišného úsilí. Bude vám líp, pokud tak učiníte dříve ve svém vývojovém procesu, ale je také dobré je znovu zkontrolovat těsně před spuštěním webu a také po jeho spuštění. (Hej, vždy existuje prostor pro zlepšení, že?)

1. Testování chodby

Nejjednodušší, ale přesto velmi cenný druh testování, který můžete udělat, je jednoduše chytit někoho, koho znáte, přítele nebo člena rodiny a vyžádat si jejich názor. Možná zjistíte, že vám poskytují cenné informace, které jste nezohlednili. Je snadné frustrovat příliš mnoho rad, které získáte od této skupiny, ale rozhodně stojí za to věnovat pozornost.

Výhody: Je to snadné a trvá velmi málo času

Nevýhody: Můžete získat a) nepoctivé odpovědi nebo b) příliš osobní odpovědi

2. Focus Group

To je v zásadě to samé jako testování na chodbě, ale se skupinou dalších, kteří se nacházejí mimo vás. U těchto skupin může být užitečné několik aktivit. Nebojte se, pokud nemáte k dispozici mnoho lidí. Důkazy ukazují, že úroveň užitečnosti vhledu pro více než několik lidí začíná vypadnout po asi 4 nebo 5 osob.   Stejné pravidlo platí pro všechny níže popsané metody.

Jedna věc je však jasná: Testování dokonce jen jedné osoby je lepší než testování žádné.

3. Třídění karet

Toto je užitečná metoda, pokud máte složitější web s velkým množstvím informací a chcete strukturovat informace způsobem, který je pro uživatele intuitivní.

Uživatelé dostanou hromadu indexových karet označených každou stránkou, která se objeví na vašem webu. Poté jsou instruováni, aby je roztřídili do hromádek, které by pro ně měly největší smysl. Mohou identifikovat, která karta je název adresáře, nebo mohou použít prázdnou kartu k vytvoření nové oblasti předmětu nebo dokonce nové položky, kterou by chtěli najít na vašem webu. *

Třídění karet

Výhody: Tento přístup poskytuje mnoho informací o tom, jak lidé organizují informace a kde hledají odpovědi

Nevýhody: Kontrolované prostředí nemusí odpovídat skutečnému světu. To se také nemusí promítnout do skutečných výsledků.

* Toto je jedna z nejcennějších metod, kterou jsem použil v minulosti. Nejen, že jsem zjistil, že organizuji obsah jinak, než jak by většina lidí dělala, ale identifikovala jsem několik částí obsahu, které je třeba vytvořit, aby se zvýšila použitelnost / UX webu.

4. Pozorování

Požádejte uživatele, aby provedli řadu úkolů a dali jim řadu pokynů a zaznamenali své odpovědi. V profesionálních laboratořích existují metody sledování očí, které mohou přesně vidět, kde lidé hledají na stránce z maskované pozorovací místnosti, což může poskytnout cenné informace, ale existují levnější způsoby, jak získat užitečné výsledky..

Vzhledem k tomu, že může být obtížné získat přístup do pozorovací místnosti, můžete provádět testování při sledování objektu přes rameno, nicméně důkazy ukazují, že lidé se někdy mohou nervozně ovlivnit, což ovlivní jejich chování, a proto mohou být výsledky nepřesné. Lepší způsob zahrnuje použití počítače se samostatným monitorem obráceným opačným směrem. Tímto způsobem můžete alespoň pozorovat pohyby myši uživatele a získat cenné informace.

Uživatelský testovací pozorovací model

Výhody: Tento přístup poskytuje mnoho informací o tom, jak se lidé pohybují po webu. Můžete také pozorovat, co může nebo nemusí podráždit lidi

Nevýhody: Kontrolované prostředí nemusí odpovídat skutečnému světu. Bez ohledu na nastavení si uživatelé mohou být vědomi, že jsou „testováni“ a mohou podle toho měnit své odpovědi

5. Testování A / B

Testování A / B často probíhá u již spuštěných webů elektronického obchodu. To zahrnuje vytvoření dvou samostatných webů se stejným produktem, ale uspořádaných odlišně a měření rozdílu ve výsledcích / prodejích mezi nimi. Tento přístup se také běžně používá u marketingu.

Výhody: To může být velmi cenné a dá vám skutečné výsledky o tom, co funguje ve „skutečném světě“. Budete vědět, jaká metoda skutečně generuje prodej, a můžete přepnout na jiné místo v závislosti na tom, který z nich funguje nejlépe.

Nevýhody: Možná testujete špatnou věc nebo rozdíly ve výsledcích mohou být výsledkem něčeho úplně jiného. Možná jste navrhli dva weby s tolika kousky, že jen jeden z těchto kusů měl účinek, ale není jasné, který kus je. Můžete to rozebrat a identifikovat jednotlivé kusy, ale to může být poněkud drahé. Budete si muset vybudovat dvě nebo více úplných stránek. Jedním ze způsobů, jak tomu zabránit, je provést A / B testování až poté, co jste použili kombinaci výše uvedených metod.

Závěr

Celkově lze říci, že pouhý akt zvážení použitelnosti a uživatelských zkušeností a použití alespoň jedné nebo dvou z těchto metod jako součásti procesu vývoje na vašem webu elektronického obchodu by měl mít pozitivní účinek.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me